Aktualności


Nowy stały przystanek kolejowy?
Pojawił się pomysł, aby tymczasowy przystanek kolejowy znajdujący się na przeciwko stadionu pozostawić na stałe także po zakończeniu remontu. Zatrzymywałyby się na nim pociągi Regio jadące od strony Gryfic. Byłoby to dobre rozwiązanie m.in. dla uczniów dojeżdzających do pobliskich liceów. Obecnie trwają negocjacje z Radą Miasta, przewoźnikiem oraz PLK.
Aktualizacja planu linii autobusowych
Plan aktualny jest na dzień 15.11.2013 r. Do pobrania w formacie JPG w zakładce "Plan linii".
System elektronicznej informacji pasażerskiej
Rok temu informowaliśmy o planie zamontowania elektronicznych tablic zawierających najbliższe odjazdy autobusów obliczane przy zastosowaniu techniki GPS. Wiadomo już na jakich przystankach będą zamontowane. Są to: Kniewskiego, Grochowska, Walki Młodych - policja, Armii Krajowej i Bałtycka - zarząd portu.
Planuje się także utworzenie aplikacji pokazującej na mapie rzeczywiste położenie autobusów. Szczególnie w okresie sezonu, kiedy korki powodują duże odchylenia kursów od rozkładu jazdy, byłoby to dobre źródło informacji dla mieszkańców i turystów.
Dostawa nowych autobusów
Na początku przyszłego roku 2 nowe Solarisy Urbino 12 zasilą tabor KM Kołobrzeg. Od poprzedniej dostawy minęły już prawie 2 lata i dotyczyła ona tego samego modelu autobusu.
.
Schemat stacji Kołobrzeg
Dla pasjonatów kolei na pewno gratką będzie schemat torowisk ważnej węzłowej stacji jaką jest Kołobrzeg. Schemat jest autorstwa Adriana Karwata.

Od jesieni nowy rozkład
Od jesieni wejdzie w życie zupełnie nowy rozkład autobusowy. Niektóre linie zostaną usunięte, a inne zmodyfikowane. Na adres meilowy KM Kołobrzeg (znajdujący się na stronie firmy) można zgłaszać swoje propozycje modyfikacji układu linii i rozkładu. Być może zostaną one uwzględnione.
Sprzedaż Neoplana N4016 #148
Tak jak to było zapowiadane wcześniej, bazę KM opuścił Neoplan #148.
Trafił on prawdopodobnie w ręce prywatnego inwestora.

Dołączenie Zieleniewa do strefy podmiejskiej
Od 1 kwietnia dojeżdżający do Zieleniewa zapłacą tyle ile dojeżdżający np. do Rościęcina i Grzybowa, czyli 2.90. Dla mieszkańców Zieleniewa oznacza to wzrost ceny biletu normalnego o 50 groszy. Zamierzają oni zbierać podpisy pod protestem i złożyć go w ręce prezydenta miasta oraz prezesa KM.
Jelcz #141 sprzedany
Ostatni kołobrzeski Jelcz opuścił nasze miasto 13 marca 2012 r. W związku z tym Kołobrzeg dołączył do grona miast z 100% autobusów niskopodłogowych.
Remont wiat peronowych
Szczeciński Zakład Linii Kolejowych rozpisał przetarg na remont wiat peronowych na kołobrzeskim dworcu. Nowa stalowo-drewniana konstrukcja ma zostać wyposażona także w nowe oświetlenie oraz tablice informacyjne. Czy Kołobrzeski dworzec doczeka się w końcu elektronicznych tablic? Zobaczymy. Inwestycja powinna zakończyć się w maju, czyli możliwe jest, że na najbliższe wakacje będzie gotowa.
Kolejne kasacje
Smutną informacją jest to, że kolejne autobusy przygotowywane są do odejścia z KM. Jest to Neoplan #148 oraz jedyny kołobrzeski Jelcz #141.
Zmiana bazy?
Kolejny raz rozpatrywana jest sprawa przeniesienia bazy KM z ulicy Solnej na tereny należące do "Zieleni Miejskiej" znajdujące się przy wylocie z miasta w kierunku Zieleniewa. Na pewno zwiększy to liczbę marnowanych wozokilometrów na wyjazdy z zajezdni, ale z kilku względów będzie to zapewne korzystniejsze.
System elektronicznej informacji pasażerskiej
Możliwe, że w Kołobrzegu, wzorem Koszalina, na najważniejszych przystankach znajdą się wyświetlacze informujące o najbliższych odjazdach z danego przystanku. System na razie jest na etapie planowania.
Wycofanie Neoplana #151
Neoplany K-4016td są pojazdami najlepiej obrazującymi przekształcenie podpoznańskiej fabryki Neoplana w Solarisa. Dwóch przedstawicieli tego modelu trafiło w 1999r. do Kołobrzegu. W styczniu 2012 r. egzemplarz #151 został sprzedany. Przed tym wydarzeniem podobno przeniesiono silnik z #151 do #152, gdyż był sprawniejszy.


Cięcia kursów za miasto
Od 1 stycznia 2012 kursy do Korzystna i Rościęcina odbywać się będą tylko 2 razy dziennie i to tylko w dni powszednie. Jeden kurs odbywać się będzie w czasie porannego szczytu ok. godz. 7, a drugi w czasie popołudniowego szczytu ok. godz. 16. Takie cięcia w kursowaniu autobusów za miasto spowodowane są brakiem pieniędzy przez gminę Kołobrzeg na dopłaty do kursów podmiejskich.

Aktualności z roku 2011